Znojmo na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Znojmo
Domů - Portál ZnojmoKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Znojma, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Galerie, výstavy a expozice > Dům umění Znojmo

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Dům umění Znojmo

Fotogalerie:
Dům umění
Dům umění
Dům umění
Dům umění
Dům umění
Dům umění
Dům umění
Dům umění
Dům umění
Dům umění
Dům umění
Dům umění

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Dům umění Znojmo

Schránka:
Přidej do schránky.

Dům umění má své sídlo v jednom z nejkrásnějších renesančních paláců města, který byl vystavěn na místě dvou starších gotických domů od poloviny 16. století. Na raně renesanční fasádě jsou vpravo od portálu zachovány fragmenty původní sgrafitové výzdoby s alegorickými náměty s protiválečnou tématikou. Římsa vrcholí atikou s pilířky, mezi nimiž jsou umístěny voluty s delfíny, symbolizujícími věrnost. Konzola na fasádě vpravo nese letopočet 1549 a jméno tehdejšího majitele - Ambrože ze svahu. Další letopočet (1765) datuje barokní stavební úpravy.

Dvoulodní přízemní síň, tzv. mázhauz o šesti křížových polích s hřebínky, je zaklenut na dvou nízkých pilířích. Na prvním je zopakován letopočet 1549 a piktogram stavebníka, druhý obsahuje nápis "ALES IN EIN IAHR GEBAUTA = VŠE POSTAVENO ZA JEDEN ROK".
Pravoúhlý portál vede na dvouramenné schodiště s valenou klenbou s výsečemi, jež spočívají na kamenných konzolách s čabrakami. Velkou část prvního patra, (tzv. piana nobile) zaujímá rozlehlá síň. Čtyři křížová pole klenby, oddělená drobně profilovanými štukovými pásky, jsou nesena uprostřed toskánským sloupem. Velký sál I. patra má záklopový trámový strop, další dva menší sály jsou zaklenuty valeně s výsečemi. Směrem do dvora se nachází unikátní místnost se sklípkovou klenbou, jež je ohlasem jihočeských slavonických kleneb. Zde se zřejmě původně nacházela rodinná kaple. Do nádvoří je připojena lodžie s toskánským sloupem v nároží. Rovněž sály druhého patra, původně obytného patra majitelů paláce, mají renesanční záklopové stropy.

Podél dvorního traktu probíhá podklenutá arkádová pavlač s půlkruhovými arkádami na toskánských sloupcích. Tak jako fasáda na náměstí byla i fasáda dvora a zadního traktu pokryta sgrafitem. Zadní trakt, klenutý rovněž valeně s výsečemi sloužil původně jako hospodářské zázemí.
Dům byl dokončen koncem 80. let 16. století a je unikátní ukázkou vývoje stavebního stylu 16. století v přechodu pozdní gotiky do renesančního tvarosloví.
Ačkoliv nebyl dosud nalezen písemný pramen, jenž by vypovídal o původních majitelích, lze se právem domnívat, že dům nechala postavil bohatá patricijská rodina. Je však známo, že se v 16. století na Dolním náměstí nacházel tzv. "Italský dům", který může být totožný s tímto palácem.

Přízemí domu původně sloužilo jako tržnice, otevřená do náměstí, snad i jako šenk. Zboží bylo ukládáno do dvou rozlehlých sálů v podzemí, odtud pak vedou další sklepní prostory pro ukládání vína, piva, ovoce a zeleniny. Ve středověkých chodbách pod domem se dochoval znak budovatelů podzemí - dvě zkřížená hornická kladívka.
Objekt byl roku 1945 zkonfiskován čs. státem a počátkem 50. let 20. stol. bylo rozhodnuto využít palác pro galerijní účely. Rozsáhlé rekonstrukce zde probíhaly až do poloviny šedesátých let, poslední rekonstrukce se uskutečnila v letech 1986 - 1990. Dnes slouží palác výstavním účelům Jihomoravského muzea.


Adresa a kontaktní informace:
DŮM UMĚNÍ ZNOJMO
MASARYKOVO NÁMĚSTÍ 11
671 81  ZNOJMO 5

telefon:+420 515 226 529

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N48°51'15,12"; E16°3'3,24"
Další kategorie, kde se záznam nachází:
Zpráva pro Dům umění Znojmo
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku fialovou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 1163

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Znojmo
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena